Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

TOVAR V AKCII

cena 30,00 €
skladom áno
cena 40,00 €
skladom nie
cena 15,00 €
skladom áno

Novinky z nášho Blogu

Nabíjame batériu v aute

Raz za čas sa to jednoducho stane každému majiteľovi najmä staršieho auta. Čakáte, že vozidlo odomknete pri stlačení príslušného tlačidla na kľúči, avšak nič sa nedeje.

Delivery to EU


Úvod » Airbag

Airbag

Airbag je základným prvkom bezpečnosti v moderných autách. História airbagov však nie je veľmi dlhá. Hoci s myšlienkou airbagov sa vývojári zaoberali už počas druhej svetovej vojny, k predstaveniu airbagu v bežných automobiloch došlo až na začiatku 70-tych rokov minulého storočia. A aj to s pomerne obmedzeným úspechom. Podstatnejší úspech zažili airbagy až na konci 80-tych a začiatku 90-tych rokov, kedy sa venovalo omnoho viac pozornosti bezpečnosti premávky.Airbag

 

Funkcia airbagu je veľmi jednoduchá. Airbagy majú chrániť pasažierov automobilu od úrazov spôsobených kontaktom tela s časťami automobilu. Airbag (air=vzduch, bag=vrece) sa v prípade potreby rýchlo nafúkne a pôsobí tak ako ochrana voči nárazom. Moderné airbagy sú konštruované tak, že sa predpokladá, že pasažier je pripútaný bezpečnostnými pásmi.

Airbagy sa začali používať najskôr iba pre šoférov. Až neskôr došlo k vybavovaniu áut airbagmi pre spolujazdcov a ďalších ľudí v automobile. Moderné autá obsahujú okrem predných aj bočné a iné airbagy.

Airbag funguje na relatívne jednoduchom princípe. Okrem samotného nafukovacieho vreca obsahuje airbag aj mechanizmus, ktorý toto vrece nafukuje. Dôležitou súčasťou každého airbag systému je aj riadiaca jednotka. Tá sa postará o spustenie mechanizmu naplnenia airbagu. Riadiaca jednotka spracováva dáta so senzorov, ktoré monitorujú zrýchlenie, rýchlosť, tlak, nárazy a podobne. Na základe zmeny týchto údajov, keď dôjde k prekročeniu kritickej hodnoty sledovaných parametrov, dochádza spusteniu mechanizmu naplnenia airbagu plynom. Naplnenie airbagu plynom je spravidla spúšťané pyrotechnickým zariadením a chemickou reakciou. Z tohto dôvodu sú airbagy jednorazové a po ich spustení je potrebné ich kompletne vymeniť. Airbag môže pri nesprávnej inštalácii či pri nevhodnom zaobchádzaní spôsobiť nepríjemné zranenie.